Skip links

Kişilik Tipiniz Harcamalarınızı Nasıl Şekillendiriyor?

Enneagram kişilik tiplerimize göre her birimiz farklı temel motivasyonlara ve korkulara sahibiz. Bu motivasyonlar ve korkulara göre yaşam tarzımızı belirliyor ve davranış örüntülerimizi oluşturuyoruz. Genel kanının aksine, kararlarını mantıksal olarak alan canlılar olmaktan çok uzaktayız. Yaşamımızdaki birçok kararı farkında olmadan dürtülerimiz ve duygularımızla veriyoruz. Bu anlamda bitest, özfarkındalık geliştirebilmeniz yolunda çok değerli bir araç olabilir. Davranışlarınızın kökeninde yatan nedenleri keşfettiğinizde kişisel gelişim sürecinizde önemli bir adım atmış olursunuz.

Gelin farklı Enneagram kişilik tiplerinin finansal harcamalarını nasıl ve neden yaptığını kısaca inceleyelim:


Tip 1- Mükemmeliyetçi

Disipline, düzene, doğruluğa inanıyorsunuz. Çalışkan birisiniz. Çalışkanlığınızın nedeni sadece bireysel başarı elde etmek değil, çevrenizdekileri de yukarı çekmek.

Gelecek için çeşitli finansal yatırımlar yapmaya eğilimlisiniz. Günlük rutinlerinizin gelecekte zarar görmesini istemiyorsunuz. Bunun yanında zaman zaman kendiniz için yüksek harcamalar da yapıyorsunuz. Şık bir restoranda güzel bir akşam yemeği yemek ya da giyiminizi üst klasman markalardan karşılamak hoşunuza gidiyor. Bunu çevrenizdekilere gösteriş yapmak için yapmıyorsunuz. Size göre bu, herkesin sahip olması gereken insanî yaşama biçimi. Kendi yüksek yaşam standartlarınızı çevrenizdekileri de kapsayacak şekilde genişletmek istiyorsunuz.  

Tip 2- Yardımsever

Sevmek ve sevilmek için yaşıyorsunuz. Hoşgörülü, sıcakkanlı birisiniz. Değer verdiklerinizin yardımına ilk siz koşuyor ve hiçbir fedakarlıktan kaçınmıyorsunuz. Kendinizden önce onların ihtiyaçlarını karşılıyorsunuz.

Yatırım yapma konusunda pek istekli değilsiniz. Genellikle tüm gelirinizi harcama eğilimindesiniz. Tüm paranızı kendinize harcamıyorsunuz. Kaynaklarınızı değer verdiklerinizle bol bol paylaşıyorsunuz. Sizin için para aileniz ve arkadaşlarınızla eğlenebilmek, onlarla nitelikli zaman geçirebilmek için bir araç. Bunun yanında giyiminize de özen gösteriyorsunuz.

Tip 3- Başarı Odaklı

Hayatınızın merkezinde başarılı olmak ve yükselmek yer alıyor. Çalışkan, mücadeleci ve hırslısınız. Başarınızdan dolayı çevrenizdekiler tarafından takdir görmek hoşunuza gidiyor.

Yatırım ve birikim yapmakla pek ilgilenmiyorsunuz. Lüks harcamalar yapmaktan hoşlanıyorsunuz. Maddi başarıya ulaşmak için çok fedakarlık yaptığınızı düşünüyorsunuz ve bunu etrafınıza göstermek istiyorsunuz. Son çıkan en üst model telefonu kullanmayı, pahalı saatler takmayı, gösterişli bir arabaya binmeyi seviyorsunuz. Bu tür ayrıcalıklara sahip olmayı, maddi başarının getirdiği özgürlüğü banka hesabınızdaki çok haneli rakamlara tercih ediyorsunuz.

Tip 4- Özgün

Estetik zevkleri gelişmiş ve duygusal birisiniz. Yaşamınızda ve yaptığınız işlerde özel bir anlam ve amaç arıyorsunuz. Kalabalıklardan farklı özel biri olmayı istiyorsunuz.

Yatırım ve birikim yapmayı anlamsız buluyorsunuz. Paranızı hobileriniz ve özel zevkleriniz için harcamaktan hoşlanıyorsunuz. Örneğin çeşit çeşit kırtasiye ürünü almaya ya da bir sahafta kendinizi kaybetmeye yatkınsınız. Bunun yanında kendinize özgü eşsiz bir giyim tarzına sahipsiniz. Modayı takip etmek yerine kendi tarzınızı oluşturuyorsunuz. Bu uğurda harcama yapmaktan çekinmiyorsunuz. Giderlerinizi bir anlamda kalbiniz biçimlendiriyor.

Tip 5- Analitik

Bilgi sizin için her şeyden önce geliyor. Çok okuyup çok araştırarak edindiğiniz derin bilginize dayanarak her şeyi akıl süzgecinden geçiriyorsunuz. Kimseye gereksinim duymadan kendi işinizi kendiniz görmek istiyorsunuz.

Yetersiz, beceriksiz biri olmama ve başkalarına muhtaç kalmama isteğinizden dolayı her zaman gelecek için yatırım yapmak birinci önceliğiniz. Bir eşyaya veya hizmete çok fazla ihtiyacınız olmadıkça zamanınızı ve maddi kaynaklarınızı boşa harcamaktan kaçınıyorsunuz. Buna ek olarak sürekli yeterli kaynaklara sahip olmadığınızı düşünüyorsunuz. Bu nedenle çoğu zaman finansal konularda stresli hissediyorsunuz.

Tip 6- Güvenilir

Tehlikelere karşı her daim tetiktesiniz. Her zaman için bir B planınız olsun istiyorsunuz. Yeni durumlara ve yeni tanıştığınız kişilere karşı kuşkucusunuz. Fakat bir kez güven duyduğunuzda sizden daha fedakarı ve destekleyicisi zor bulunuyor.

Gelecek için kaygılanıyor ve bundan dolayı çeşitli yatırımlar yapmak istiyorsunuz. Gelişmiş hayalgücünüz çoğu zaman olumsuz olasılıklarla meşgul olduğu için en kötü duruma karşı hazırlık yapıyorsunuz. Gereksiz olduğunu düşündüğünüz harcamalardan kaçınıyorsunuz. Nereye yatırım yapacağınız, ne konuda harcama yapacağınız gibi konularda zaman zaman çok uzun süren kararsızlıklar yaşayabiliyorsunuz. Bundan dolayı bazen finansal konularda güvendiğiniz kişilerin desteğine gereksinim duyuyorsunuz.

Tip 7- Maceracı

Enerjik, sıcakkanlı, heyecanlı birisiniz. Farklı şeyler denemekten ve değişikliklerden hoşlanıyorsunuz. Özgürlük ve kısıtlamalardan azade olmak hayatınızın merkezinde yer alıyor.

Yatırım yapmak ya da birikim gibi kaygılarınız bulunmuyor. Yaşamdan tat almak ve bolca eğlenmek istiyorsunuz. Bundan dolayı ilginizi çeken herhangi bir şeyi tereddüt etmeksizin satın alabiliyorsunuz. İlgi çekici eşyalara düşkünlüğünüz bulunuyor. Bunun yanında farklı seyahat alternatifleri çok ilginizi çekiyor. Çoğu insan gibi sürekli benzer noktaları tercih etmektense her seferinde farklı bir alternatifi tercih ediyorsunuz. Gelirinizin önemli bir parçası da tatil seyahatlerine gidiyor.

Tip 8- Meydan Okuyan

Özgüvenli, iddialı, lider özellikli birisiniz. Güçlü olmaya önem veriyorsunuz. Sizden daha zayıf olanları korumayı ve onları desteklemeyi seviyorsunuz. Kontrol edilmekten hoşlanmıyorsunuz.

Harcama yaparken uzun uzun düşünmüyor, ani hareket etmeyi seviyorsunuz. Para harcarken o anki bütçenizi detaylıca ayarlamak yerine daha sonra bir çaresini bulacağınızı düşünüyorsunuz. Sizin için giyim tarzınız, yaşam stiliniz ve genel anlamda sahip olduklarınız gücünüzü göstermenin bir yolu. Güçsüz görünmekten hoşlanmadığınız için zaman zaman fazla lüks harcamalar yapabiliyorsunuz. Böylece üzerinizde kontrol kurmaya çalışanları da engelliyorsunuz.

Tip 9- Barışçı

Huzuru ve sakinliği seviyorsunuz. Çevrenizdeki insanlar arasında arabulucu ve uzlaştırıcı yönünüzle dikkat çekiyorsunuz. İnsanları dinlemekten hoşlanıyorsunuz. Zaman zaman yoğun bir kararsızlık yaşayabiliyorsunuz.

Para sizin için öncelikle bir amaç değil, mutluluğunuza yardımcı olacak bir araçtır. Harcamalarınızı ailenizi ve arkadaşlarınızı mutlu etmek için kullanırsınız. Bu yüzden harcamalarınızı pahalı ve gösterişli eşyalar üzerine değil, keyifli vakit geçirebileceğiniz şeyler üzerine yaparsınız. Örneğin arkadaşlarınızla güzel bir akşam yemeği yemekten ya da hobilerinizle uğraşmaktan zevk alırsınız. Bazen kendi ihtiyaçlarınızı tamamen unutur ve maddi kaynaklarınızı hep sevdiklerinizi memnun etmek için kullanırsınız.

Yorum

Bu web sitesi, web deneyiminizi geliştirmek için tanımlama bilgileri kullanır.
Keşfet
<->