Skip links
BİR ÖĞRENCİ OLARAK STRESLE NASIL BAŞA ÇIKABİLİRSİNİZ?

BİR ÖĞRENCİ OLARAK STRESLE NASIL BAŞA ÇIKABİLİRSİNİZ?

Yaşamda karşılaştığınız, dikkatinizi üzerinde yoğunlaştırmanız ve bir çözüme kavuşturmanız gereken olaylara karşı bedeninizin gösterdiği fiziksel, zihinsel ve davranışsal tepkiler stres olarak adlandırılır. Bir nevi hayata hazırlık evresi olan öğrencilik döneminde tabi tutulduğumuz sınavlar her birimiz için stres

unsuru olabiliyor. Özellikle stres, YKS ve LGS gibi sınav döneminde olan öğrencilerin hayatlarında öyle bir başrole çıkıyor ki işte bu noktada gerçekten acilen çözülmesi gereken başlıca sorun haline geliyor. Peki stresle gerçek manada nasıl mücadele ederiz?

En Sık Rastlanan Stres Belirtilerinden Bazıları Nelerdir?

·         Göğüste daralma ve kaygı hissi

·         Uykuya zor dalma, uykunun sık sık bölünmesi, yeterince uyku alamama vb. Sorunlar

·         Bağışıklığın düşmesine bağlı olarak sık hastalanma

·         Kaslarda gerginlik

·         Odaklanmakta zorluk yaşama ve dikkat dağınıklığı

·         Kolay öfkelenme ve sinirlilik

·         Ani duygudurum (mood) değişiklikleri.

 

       Ertelemeyi Bırakın ve Kendinize Uygun Bir Plan Tasarlayın

Dakika dakika ne yapacağınızı yazdığınız bir çalışma planı herkes için verimli olmayabilir. Zaten gerçekçi ve kolayca uyulacak bir plan da olmayacaktır. Kendinize en uygun çalışma düzenini deneyerek belirleyin. Dikkat etmeniz gereken nokta yapmanız gerekenleri son dakikaya bırakmamaktır. Ertelemeden bir an önce işinizi yapın. Plansızlık ve ertelemek kaygı seviyenizi aşırı yükseltir, strese neden olur.

Uyku Düzeninize Dikkat Edin.

Özellikle de bu yıl sınav yılınızsa uyku düzeniniz çok önemlidir. Uykusuz kalmak konsantre olamamanıza neden olur, dikkat dağınıklığına yol açar. Yorgunluk ve düşük enerji vb. Sürekli yaşıyorsanız sebebi uyku düzeniniz olabilir. Bu tür durumlarda stres seviyeniz de artar.

Fazla kahve tüketimine dikkat edin.

Arkadaşlarınızla bir kahvecide oturup uzun süre zaman geçirmeyi tıpkı biz gibi siz de seviyorsunuz. Bu tür buluşmalardan rahatlamış ve gevşemiş ayrılıyorsunuz. Fakat fazla kahve tüketimi uyku düzeninizi olumsuz etkilemesinin yanında yoğun kaygı ve strese de neden olur.

Düzgün Beslenmeye Çalışın

Yüksek yağ içeren kızartmalar ya da şeker oranı yüksek tatlı ve içecekler sadece fiziksel sağlığınızı olumsuz etkilemekle kalmaz. Aynı zamanda yorgun ve uyuşuk hissetmenize, beyin sisine, yüksek anksiyeteye ve strese yol açar.

Aileniz ve Arkadaşlarınızdan Uzak Kalmayın

Kimi öğrenciler ebeveynleriyle ya da arkadaşlarıyla çok fazla zaman geçirerek ders çalışmaktan kaçarlar. Fakat bunun tam tersi de geçerlidir. Derslerinize ve sınavlara çok fazla odaklanarak kendinizi sosyal çevrenizden koparmayın. Çevrenizdekilerle kurduğunuz samimi ilişkiler stres seviyenizin düşmesine yardımcı olur.

İçinde Olduğunuz “An”a Odaklanın

Şu sıralar sık sık gelecek hayalleri kuruyor, planlar yapıyor olabilirsiniz. Hayal kurmak motivasyonunuzu arttırır, sizi dinç tutar. Fakat gelecekle alakalı çok fazla düşündüğünüzde bu üzerinizde yoğun bir stres oluşturabilir. “An”a odaklanmayı deneyin. Ücretsiz mobil uygulamarla ya da çeşitli kitaplardan yararlanarak Mindfulness tekniğini deneyin.

Hazırlayan: Psikolog A. Soykan ÇELİK

Yorum

Bu web sitesi, web deneyiminizi geliştirmek için tanımlama bilgileri kullanır.
Keşfet
<->