Skip links

İşyerinizdeki İletişimin Kalitesini Nasıl Arttırabilirsiniz?

Birçoğumuzun çalıştığımız ortamdaki insanlarla iletişim kuramadığımız ve bundan dolayı da kolayca halledilebilecek işlerde bile gereksizce zorlandığımız olmuştur. Eğer daha önce bu tür bir deneyiminiz olduysa bir işyerinde neden iletişimin kritik öneme sahip olduğunu bilirsiniz.

Yeterli, verimli ve işbirliği yaparak sorunların üstesinden kolaylıkla gelebilen bir takım oluşturmak iyi bir iletişim olmadan mümkün değildir.
Yeterli, verimli ve işbirliği yaparak sorunların üstesinden kolaylıkla gelebilen bir takım oluşturmak iyi bir iletişim olmadan mümkün değildir.
Yeterli, verimli ve işbirliği yaparak sorunların üstesinden kolaylıkla gelebilen bir takım oluşturmak iyi bir iletişim olmadan mümkün değildir. Bunun da ötesinde işyerinizde sağlıklı bir iletişim zemini olmadığında çalışanlarınızın kurum aidiyeti ve memnuniyetleri de düşecektir ve bu nedenle yüksek personel sirkülasyonu oranlarınızdan dolayı finansal kaynaklarınızı verimli kullanmanız imkansız hale gelecektir.

İşyerinizdeki iletişimi ve pozitif ilişkileri geliştirebilmek adına size 5 öneri sunabiliriz.

 

  • NET VE ANLAŞILIR BİR ÇALIŞMA PLANI SUNUN

Çalışanlarınıza ve takımlarınıza yönergeleri olabildiğince açık, herkesin sorumluluğunun kesinleştirilmiş olduğu bir plan sunmanız kafa karışıklığından ya da görevi yanlış anlamaktan doğabilecek sorunları minimuma indirir.

Herkesin ne yapması gerektiğini, ne zaman yapması gerektiğini, işini bitirdiğinde elindekileri kime yönlendireceğini bildiğinden emin olun.

Böylece işin eksiksiz yapıldığından, iletişimsizlikten dolayı aynı işin farklı kişilerce tekrarlanmadığından, deadline’larınızı kaçırmadığınızdan emin olabilirsiniz.

  • ÇATIŞMALARI MİNİMİZE ETMEYE ÇALIŞIN

Çoğu zaman işyerindeki çatışmalar zayıf iletişim nedeniyle başlar. Birbiriyle anlaşamayan iki insan  ya da takımdan birinin oluşan problemlerden dolayı suçlanması gibi nedenler farketmeksizin çatışmanın kaynağı her ne olursa olsun işyerinde birden yoğun bir huzursuzluk meydana gelebilir.

Çalışma ortamında iyi bir iletişimin bu kadar önemli olmasının bir nedeni olası kişilerarası çatışmaları hızlıca tespit edebilmeniz ve uzlaşı sağlayabilmeniz için oldukça yararlı olmasıdır. Çalışanlarınızla sık sık ve yüksek nitelikli bir iletişim kurduğunuzda takım çalışmasına daha yatkın bir ekip yaratırsınız.

  • ÇALIŞANLARINIZIN GÜÇLÜ YANLARINI ÖNE ÇIKARIN

Çalışma alanınızda iyi bir iletişim seviyesi yakalayarak takımınızın güçlü yanlarını daha verimli kullanma fırsatı da yakalarsınız. Eğer çalışanlarınızla sık sık ve etkili bir iletişim kurabiliyorsanız, hem bir bütün olarak takımınızın hem de bireysel olarak çalışanlarınızın yeteneklerini ve güçlü yanlarını daha iyi tanıyabilirsiniz.

Etkili bir iletişim çalışanlarınızın birbirlerine daha iyi kenetlenmesini, paylaşım ve işbirliğine daha yatkın olmalarını sağlar. Böylece çalışanlarınızdan biri bir sorunla karşılaştığında takım arkadaşlarından kolayca yardım isteyebilir. Örneğin yazılımsal bir sorun yaşayan muhasebe biriminden biri, ekibin IT departmanından rahatlıkla destek isteyebildiğinde çalışma akışınız gereksiz duraksamalardan uzaklaşır.

  • TEKNOLOJİK ENTEGRASYONUNUZU ARTTIRIN

Geçmişteki çalışma şartlarıyla kıyaslandığında, günümüzde teknoloji yardımıyla kurum içi iletişiminizi geliştirmeniz artık çok daha kolay. Örneğin Sharepoint kullanarak birimler arasındaki dosya aktarımını kolaylaştırabilir, Asana ile daha kolay iş bölümü ve ortak bir çalışma takvimi yapabilir, Microsoft Teams ya da Zoom gibi uygulamalarla hibrit çalışma sırasında sürekli kontakt halinde kalabilirsiniz. Bu tür yeni nesil teknolojik imkanlar takımınızın daha efektif bir iletişim kurmasını sağlayabilir.

  • ÇALIŞANLARINIZA BİR KİŞİLİK ENVANTERİ UYGULAYIN

Eğer işyerinizdeki iletişimi geliştirmek istiyorsanız, çalışanlarınıza kişilik envanteri uyguyabilirsiniz. bitest kişilik envanteri çalışanlarınızın kişilik tipini belirler ve iletişim tarzlarını, liderlik stillerini, stres altındayken nasıl davranacaklarını, gelişimi için neler yapabileceğinizi ve daha fazlasını öğrenmenize yardımcı olur.

Takım arkadaşlarınızın nasıl düşündüğünü, motivasyon kaynaklarını ve bunun sonucunda nasıl davranışlar gösterdiklerini öğrenmeniz ofis içinde daha nitelikli bir iletişim tarzına sahip olmanıza yardımcı olur. Örneğin, zaman zaman çevresindeki insanlara karşı iğneleyici bir tutum takınan ve uzlaşmaya yanaşmayan, herkese karşı şüpheci davranan bir çalışanınızın aslında olası bir tehlikeden korktuğunu ve bunu engellemeye çalıştığını farkettiğinizde ona karşı hoşgörünüz gelişecektir. Artık neden böyle davrandığını anladığınız için bu kişiyle zorlanmadan iletişim kurarak endişelerini giderebilir ve takımınızın performansını arttırabilirsiniz.

 

Yorum

Bu web sitesi, web deneyiminizi geliştirmek için tanımlama bilgileri kullanır.
Keşfet
<->